Dobór sprzętu i jego użycie


Najtrudniejszym problemem w promocji nowych preparatów jest właściwy dobór, szkolenie i użycie sprzętu. Błędne jest założenie, że czynniki nakładane metodą natryskową mogą być generalnie aplikowane tym samym sprzętem jak dla farb, żywic epoksydowych lub innych czynników o różnych proporcjach zmieszania.

W odniesieniu do poliuretanów i moczników wymagających stałej proporcji zmieszania - dobór sprzętu, łącznie z pistoletami, dyszami, podgrzewem i jego konserwacją - są nadzwyczaj ważne. Wadliwe i niezgodne ze specyfikacją powłoki mają w wielu wypadkach swe źródło w niewłaściwym doborze sprzętu i jego użyciu.

Jednymi z największych producentów sprzętu do tego typu powłok są Graco i Gusmer, przedsiębiorstwa produkują sprzęt dla czynników o stałych proporcjach zmieszania. Istotny jest również osprzęt do powyższego wyposażenia. Dlatego też wytwórcy tacy jak Corolon muszą zadbać o to , by cały ten sprzęt - wraz z akcesoriami - był odpowiedni do stosowania uretanów i moczników. Pociąga to za sobą dodanie podgrzewaczy do każdego składnika urządzenia, przewodów recyrkulacyjnych oraz podgrzewanych przewodów giętkich, jak również właściwego doboru pistoletów i dysz. Jak już wspomniano uprzednio uretany i moczniki zaczynają reagować natychmiast po zmieszaniu i z uwagi na krótki czasokres utwardzania (15-60 sekund) nie mogą łączyć się przed wylotem z dyszy pistoletu. Bardzo ważne jest by dysze były dobrane odpowiednio do przyjętej metody natryskowej oraz podłoża pokrywanego powloką ochronną.

Konserwacja sprzętu wymaga codziennych przeglądów i sprawdzania czy w przewodach nie pozostały zbyt długo składniki używane do powłok ochronnych. Należy również przestrzegać by składniki nie zużyte w danym zabiegu pokryciowym zostały właściwie zmagazynowane i chronione przed zanieczyszczeniem. W wielu wypadkach niezbędny jest podgrzew zbiornika przed powtórnym użyciem do nakładania powłoki ochronnej.

Powrót

Sprawdź zgodność ze standardem XHTML!Sprawdź zgodność ze standardem CSS statystyka    Nota prawna   Uwagi techniczne

Strona główna - powrót