Usługi finansowe


ZRUG Warszawa S.A. proponuje usługi finansowe w zakresie realizacji zadań inwestycyjnych w formule udziału trzeciej strony, jak również organizacji finansowania inwestycji w oparciu o krajowe i zagraniczne banki i instytucje finansowe.

Realizacja inwestycji w formule udziału trzeciej strony polega na świadomej rezygnacji odbiorcy energii z eksploatacji własnego źródła. Przedsiębiorstwo usług energetycznych (tzw. ESCO) dokonuje natomiast modernizacji istniejącego lub budowy nowego źródła energii, a następnie jego eksploatacji.

Decyzja o podjęciu takiej decyzji może być podjęta, gdy:
  • odbiorca energii nie dysponuje wystarczającą wiedzą fachową do
        przeprowadzenia efektywności modernizacji, a następnie prowadzenia
        eksploatacji źródła w sposób umożliwiający uzyskanie zadowalających
        wyników ekonomicznych - dotyczy to zwłaszcza eksploatacji nowoczesnych
        elektrociepłowni blokowych wyposażonych w silniki lub turbiny gazowe,

  • profil produkcji odbiorcy w sposób zasadniczy odbiega od produkcji energii,
        w związku, z czym nie jest on zainteresowany rozpraszaniem swego
        zainteresowania na tematy poboczne,

  • odbiorca ma trudności ze zorganizowaniem finansowania.
Cechy te są charakterystyczne dla jednostek budżetowych, przedsiębiorstw przemysłowych i spółdzielni mieszkaniowych. Istnieje wiele formuł, według których można realizować takie przedsięwzięcie. Do najczęściej spotykanych należą:
  • BOO (Built-Own-Operate),
  • BOT (Built-Own-Transfer),
  • Kontrakty typu "joint venture".
W przypadku realizacji przedsięwzięć energetycznych według formuły BOO lub BOT przedsiębiorstwo ESCO, czyli ZRUG Warszawa S.A. zobowiązuje się do wybudowania lub zmodernizowania na swój koszt źródła energii w systemie "pod klucz" w terminie wskazanym w umowie z Zamawiającym, a następnie jego eksploatacji w sposób zaspokajający potrzeby energetyczne Zamawiającego.

Układ taki jest korzystny dla Zamawiającego, gdyż bez zaangażowania śródków własnych uzyskuje on możliwość dostawy energii na żądanym poziomie, zaś firma ESCO bierze na siebie całą - lub niemal całą - odpowiedzialność za powodzenie projektu. Korzyścią firmy ESCO płynącą z zainwestowania wiedzy i własnego kapitału jest uzyskanie długoletniego klienta gwarantującego otrzymanie zysków.

Relacje pomiędzy firmą ESCO, a odbiorcą energii, takie jak gwarantowane parametry instalacji, dyspozycyjność czy sposób indeksacji cen, są regulowane w wieloletnim kontrakcie na sprzedaż energii.

Kontrakty "joint venture" różnią się tym od pozostałych, że kapitał na realizacje inwestycji jest tworzony wspólnie przez odbiorcę energii i przedsiębiorstwo usług energetycznych, zaś dochody dzielone są odpowiednio do posiadanych udziałów. Tego typu przedsięwzięcia mają najczęściej zastosowanie przy realizacji dużych inwestycji.

Powrót

Sprawdź zgodność ze standardem XHTML!Sprawdź zgodność ze standardem CSS statystyka    Nota prawna   Uwagi techniczne

Strona główna - powrót